Psycholog

Psycholog to specjalista pierwszego kontaktu w zakresie problemów natury psychologicznej (a nie medycznej), związanych z emocjami oraz psychiką. W sytuacji, gdy trudności, z którymi zgłasza się pacjent, wykraczają poza jego kompetencje, kieruje on zwykle do psychiatry lub psychoterapeuty. Wbrew pozorom, nie zawsze zajmuje się on terapią, choć może taką prowadzić.

Psycholog – kto to jest? Jakie ma doświadczenie?

Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia na kierunku psychologia i posiada tytuł magistra, a także odbyty staż lub praktyki zawodowe pod nadzorem psychologa posiadającego uprawnienia do wykonywania tego zawodu – tyle, jeśli chodzi o teorię. W potocznym języku mianem psychologa określa się również psychoterapeutę, tymczasem oba pojęcia oznaczają coś innego. Psychoterapeuta to nie psycholog a psycholog to nie psychoterapeuta choć często bywa tak, że psycholog jest równocześnie psychoterapeutą wówczas wiadomo, że taka osoba ukończyła 5 – letnie studia a następnie 4 – letnie szkolenie w jakimś konkretnie nurcie odbywając trudny i wymagający proces kształcenia w szkole psychoterapii. Psycholog nie prowadzi psychoterapii a konsultacje psychologiczne lub cykl porad psychologicznych, psychoedukacyjnych a także terapię  nierzadko wykorzystując elementy bliskich mu nurtów psychoterapeutycznych – nie jest to jednak psychoterapia bo taką prowadzi wspomniany już wyżej psychoterapeuta. 

Jakie są główne zadania psychologa?

Praca psychologa koncentruje się na konsultacjach psychologicznych, psychoedukacji, krótkoterminowej terapii, opiniowaniu (np. wydawaniu opinii o dysleksji lub opinii psychologicznej potrzebnej do różnych instytucji czy użytek własny ). Podsumowując praca psychologa polega na   świadczeniu szeroko – pojętej  pomocy psychologicznej. Psycholog prowadzi  też działania z zakresu interwencji kryzysowej, która nieraz ratuje ludzkie życie i zdrowie. Wszelki obszar diagnostyk to również zakres działań psychologa , a więc przeprowadza np. odpowiednie testy na podstawie, których  udziela także porad i konsultacji lub wydaje wcześniej już wspomniane opinie psychologiczne. Psycholog może specjalizować się w różnych dziedzinach, np. w psychoonkologii, psychodietetyce, psychologii społecznej, psychologii zmiany, psychologii sportu, leczenia uzależnień, psychologii klinicznej czy też interwencji kryzysowej .

W Kąciku Terapeutycznym pracuje zespół wykwalifikowanych psychologów między innymi:

  • psycholog dziecięcy – zajmuje się najmłodszymi pacjentami,
  • psycholog kliniczny – specjalizuje się m.in. w leczeniu depresji, zaburzeń osobowości oraz zaburzeń afektywnych,
  • psychoonkolog – zapewnia pomoc psychologiczną pacjentom z nowotworami.
  • psycholog zmiany -zajmuję się  ludzkim  zachowaniem  w odniesieniu do transformacji mając na uwadze, że każda zmiana niesie lęk i obawy a także potrzebę zrozumienia

Z jakimi problemami do psychologa warto się zgłosić?

Warto skonsultować się z psychologiem, jeśli Twoje problemy utrudniają Ci w dużym stopniu normalne funkcjonowanie. Przykładowo często zgłaszają się do tego specjalisty osoby mające problemy z relacjami czy stresem, a także te przeżywające życiowe kryzysy. Nierzadko konsultują się z nim również pacjenci, którzy cierpią na bezsenność lub zmagają się z nałogami. Dobrze jest się do niego wybrać także wtedy, gdy już od pewnego czasu obserwujesz u siebie obniżony nastrój.

Co jest ważne przy wyborze psychologa?

Ważne jest to, aby psycholog miał odpowiednie kwalifikacje. Jest to o tyle istotne, że w Polsce niemal każdy może określać się mianem „psychologa” i otworzyć swój własny gabinet psychologiczny lub psychoterapeutyczny. Dlatego, jeśli pacjent sobie zażyczy, specjalista powinien bez wahania pokazać potwierdzające jego kompetencje dokumenty.

Wybierając psychologa, warto również zasięgnąć opinii, np. ze strony znajomych bądź z internetu. Zwróć uwagę również na to, jak duże doświadczenie ma on w swoim zawodzie oraz czy na bieżąco uczestniczy w podnoszących jego kwalifikacje kursach oraz warsztatach. Dobrze, jeśli pracuje on pod superwizją – dzięki temu jego spotkania z pacjentem mogą być jeszcze bardziej wartościowe.

Psycholog w Kąciku Terapeutycznym – Lubomia

Szukasz zaufanego psychologa w Lubomii? Czujesz, że potrzebujesz wsparcia? A może zależy Ci na wydaniu profesjonalnej opinii? Świetnie trafiłeś. W Kąciku Terapeutycznym pracuje cały zespół specjalistów, którzy pomogą rozwiązać Twoje problemy. Zadzwoń na numer 505 849 664 i skontaktuj się z nami już dziś!